Акни кај тинејџери
Акни кај тинејџери-2

Преглед на Проблемот

Какви се тие акни кај тинејџери?

Да се биде тинејџер обично значи да се чувствуваш самосвесен некое (или повеќето) од времето … Никој не сака да гледа акни на своето лице, па затоа и справувањето со исфрлањето со акни кај тинејџери може да биде сериозно фрустрирачко.

И покрај тоа што скоро 85% од луѓето на возраст меѓу 12 и 24 години доживуваат некаков вид акни, или црвени, воспалени мозолчиња на лицето, сепак за време на овие ранливи тинејџерски години може да се чувствуваат особено срамно и фрустрирачки.

Без разлика дали имате искуство со акни од прва рака или сте родител што се обидуваат да го пронајдат најдобриот третман на акни за своиите деца, ние го сфаќаме тоа: Отстранувањето на акните кај тинејџерите нее воопшто едноставна работа. Добрата вест е, дека постојат – и третмани за акни кои функционираат и се ефикасни

Зошто се појавуваат акни кај тинејџерите?

Хормоните и генетиката се две од главните причини за појава на тинејџерски акни.
И кај девојчињата и кај момчињата, пубертетот предизвикува производство на андрогени (машки хормони вклучувајќи тестостерон и ДХТ). Оваа група на хормони им кажува на вашите лојни жлезди да произведуваат повеќе масло (себум), што е една од главните причини за појава на акни. Кога тоа вишок масло се меша со мртви клетки на кожата и бактерии, може да ги заглави порите и да доведе до исфрлање со акни.

Тинејџерските акни често започнуваат со неколку црни или бели комедони, или некои помали мозолчиња околу носот, образите и челото. Црните и белите комедони на глава (исто така наречени запушени пори) на крајот ќе се претворат во црвени, воспалени мозолчиња ако не се лекуваат правилно. Акните можат да се појават каде било на вашата кожа каде што имате пори, што значи насекаде!

Совети за превенција на акни кај тинејџери

Иако вашите хормони и генетика не се во ваша контрола, постојат многу начини на кои можете да ја третирате и да се грижите за вашата кожа што е во ваша контрола.
Еве неколку начини на кои можете да управувате со акните и да ги минимизирате исфрлувањето со акни.

Избегнувајте козметика, навлажнувачи и други производи за нега на кожата, што се комедогени, што значи дека тие имаат мрсна конзистентност или можат да ги затнат порите. Наместо тоа, користете производи без масло или некомедогени производи – тие ќе ви помогнат вашата кожа да дише и да ги ограничи запушените пори.

Триење или притисок врз вашата кожа, исто така, може да доведе до мозолчиња или да ги влоши тинејџерските акни, па затоа најдобро е да избегнувате допирање на лицето и никогаш, никогаш, немојте да ги стискате сами мозолчињата! Затоа што така се шират бактериите и ќе доведе до уште повеќе црвенило и иритација.

Дезинфицирајте ги и редовно мијте ги работите што ја допираат вашата кожа, како вашиот мобилен телефон, слушалки, шлемови и ранец. Тесната облека (особено испотената облека за тренингот) исто така може да доведе до запушување на порите.

Само стресот нема да предизвика акни, но може да предизвика појава на акни или да го влоши исфрлувањето со акни. Барајте начини да се ослободите од стрес, како вежбање, длабоко дишење, поминување време со најблиските или медитација.

После спортување односно вежбање, гледајте да се истуширате што е можно поскоро. Потта и бактериите на вашата кожа можат да ги запушат порите и да доведат до исфрлување со акни не само на лицето, туку и на вашето тело.

Заради акните и мрсната кожа може да паднете во искушение и да ја миете кожата неколку пати на ден. Тоа е погрешно! Честото миење на лицето може да ја иритира и исуши кожата, што само ќе направи вашата кожа да произведува повеќе масла. Наместо тоа, нежно измијте го лицето два пати на ден со најдобар третман против акни за тинејџери: Хербален гел за отсранување на нечистотии и 101 Е лосион за превенција и отстранување на акни.

Ефикасни третмани за акни кај тинејџери

Конзистентна рутина за нега на кожата и ефикасните активни состојки се најдобриот начин за лекување и спречување на акни.
Кислородната инфузија е еден од најдобрите превентивни третмани за акни кај тинејџери. Преку кислородната инфузија се овозможува вбризгување на 98% чист кислород во вашите пори. Што ги убива бактериите што предизвикуваат акни, бидејќи тие не можат да живеат во околина богата со кислород. Истовремено кислородната инфузија има и антиинфламаторно дејство. Што значи дека го намалува црвенилото и воспалението (а понекогаш и болката!) што доаѓа со вашите мозолчиња.

Активните хербални состојки во 101 Е лосионот се исклучително ефикасни во бобрата против акни кај тинејџери. 101 Е помеѓу другото врши ексфолијација на мртвите клетки на кожата. Што помага да се исчистат сите остатоци што предизвикуваат акни во вашите пори. Со сите отстранети мртви клетки на кожата, вашите пори ќе изгледаат помали а вашата кожа почиста.

Протокол на третман

Комплексна Анализа на Кожа

Длабинска анализа на кожата со најсовремена опрема, овозможува индикација на одговарачки третман за Вашата кожа.

Индивидуален План за Третман

Креираме план за индивидуален третман кој се состои од различни модалитети на третман, од најнови протоколи базирани на наука, па се до природни препарати, засновани на нашето долгогодишно искуство.

Успешни Резултати

Преку редовни контроли, го следиме индивидуалниот напредок и користиме фотографии за да го споредиме напредокот од почетокот до завршувањето на активниот третман.

Побарајте не

Или контактирајте не преку email со контакт формата која следи

101 Foot Clinic

Грижете се за Вашата кожа. Таа е облека која ќе ја носите секој ден до крајот на Вашиот живот.

101 Skin Clinic