Комбинирана кожа и акни
Комбинирана кожа и акни-2

Преглед на Проблемот

Што е тоа комбинирана кожа?

Најчест тип на кожа е комбинирана кожа, состојба во која постои и масна и сува кожа на лицето. Областа на Т-зоната на лицето (нос, брада и чело) има тенденција да биде помасна, а образите и периферијата на лицето имаат тенденција да бидат посуви. Бидејќи овие услови бараат различни пристапи, борбата против акните кај комбинираната кожа може да биде предизвик.

Причини за појава на комбинирана кожа

Иако хормоните можат да предизвикаат промени во вашата кожа во различни фази од животот, склоноста за комбинирана кожа, како и сите типови на кожа, може да биде одредена од генетиката. Покрај тоа, постојат фактори кои можат да ја влошат секоја страна на комбинираната кожа и да ги зголемат шансите за појава на акни. Тие вклучуваат работи како изложеност на маснотии и топлина (работа во кујна), носење тесна облека што не дозволува кожата да дише или пот од прекумерно вежбање.

Дури и времето може да влијае на вашата кожа. Топлата и влажна клима може да предизвика вишок потење и / или да го влоши производството на себум, што може да доведе до запушени пори и појава на акни. Додека ладното време и климите со ниски нивоа на влажност можат да ја намалат влагата на кожата, предизвикувајќи сувост и иритација.

Како да се ослободите од акните кај комбинираната кожа

Лекување и спречување на акни кај комбинирана кожа бара двоен пристап. Како и да е, на масна и на сува кожа и е потребна хидратација, па затоа препорачуваме лесен хербален гел за чистење на целото лице и средно хидрирачки хербален лосион кои во себе не содржат комедогени супстанци.

Хербален гел за длабинско чистење на пори

100% природен хербален гел кој ги ослободува длабоките слоеви на порите од шминка и нечистотии без да ги исуши. Напротив, гелот за чистење ја ревитализира и навлажнува кожата и го прави секојдневното чистење на лицето позитивно искуство, затоа што масирањето, темелно ја чисти кожата, ја стимулира микроциркулацијата и овозможува свеж изглед на кожата.

Супер хербален тоник

Тоник со екстракти од билки со навлажнувачки и смирувачки ефекти. Овој природен тоник со вредни растителни екстракти ја опушта и освежува кожата, ја навлажнува и спречува иритацијата на кожата.

Хербален 101 Е Лосион

Овој производ е 100% природна мешавина од разни органски билки. Производот содржи кинески хербални екстракти, како што се Radix Gentianae, Dictaminus Desycarpus, Ledebourella Divaricata, Paeonia Lactiflora, Phryma Leptostachya, Gentiana Scabra, Sophora Angustifolia и Panax Ginseng.. Со помош на своите есенцијални состојки овој производ ја регулира хиперсекрецијата на лојните жлезди, ги чисти порите, ја убива бактеријата која ги предизвикува акните. На тој начин ги отсранува акните без притоа да настанат лузни или пигментни точки. Она што го прави овој производ извонреден е што механизмот на неговото дејствување опфаќа не само елиминирање на надворешните симптоми на акните (запушени пори, хиперсекреција на себум, црвенило, акне бактерии), туку преку неговото аплицирање и лесна апсорпција преку крвните капилари има и внатрешно дејство на причините кои довеле до создавање на акните. Силното активно дејство на хербалните екстракти го регулираат хормонскиот дисбаланс, го детоскифицираат црниот дроб и крвта и промовираат диуреза.

Хербален корективен C пининг

Што е тоа hebrs2peel корективен C хербален пилинг?

hebrs2peel е успешно докажан, природен пилинг метод за регенерација на кожата базиран на мешавина од чисти билки. Неговиот природен состав е целосно ослободен од хемиски супстанции, синтетички адитиви и абразиви, без никакви токсични несакани ефекти. Оваа природна мешавина содржи протеини, јаглени хидрати, витамини, ензими, фитохормони, минерални соли, танини и елементи во трагови.

Како работи hebrs2peel корективниот C хербален пилинг?

Овој уникатен метод за регенерација на кожата користи само чисти, природни растителни состојки и е многу безбедна и успешна, нехируршка процедура. Билките се комбинираат со специјално развиени производи и се масираат во кожата. Микро-честичките од билките ќе ги отстранат најгорните слоеви на кожата додека активните хранливи материи навлегуваат длабоко во кожата, каде нивните хранливи својства остануваат активни подолг временски период. При допирање на третираната кожа, клиентите чувствуваат „несакан ефект“ – демонстрирајќи ги ефектите на хербалните честички во кожата за подолг временски период. Циркулацијата на кожата е зголемена, се стимулира регенерацијата. Моќен метод заснован на моќта на чистите билки.
За разлика од другите популарни методи на пилинг, hebrs2peel корективниот C хербален пилинг е целосно природен и органски без никакви хемиски или синтетички состојки и не предиѕвикува никакви споредни ефекти по вашето здравје.

Протокол на третман

Комплексна Анализа на Кожа

Длабинска анализа на кожата со најсовремена опрема, овозможува индикација на одговарачки третман за Вашата кожа.

Индивидуален План за Третман

Креираме план за индивидуален третман кој се состои од различни модалитети на третман, од најнови протоколи базирани на наука, па се до природни препарати, засновани на нашето долгогодишно искуство..

Успешни Резултати

Преку редовни контроли, го следиме индивидуалниот напредок и користиме фотографии за да го споредиме напредокот од почетокот до завршувањето на активниот третман.

Побарајте не

Или контактирајте не преку email со контакт формата која следи

101 Foot Clinic

Грижете се за Вашата кожа. Таа е облека која ќе ја носите секој ден до крајот на Вашиот живот.

101 Skin Clinic