Диета и акни
Диета и акни-2

Преглед на Проблемот

Диета

Кога станува збор за нега на кожата, честопати вложуваме толку многу внимание на кожата однадвор што забораваме дека кожата е одраз и на нашето внатрешно здравје и организам. Во минатото, вообичаен мит за акни беше дека помфрит и чоколадо треба да се избегнуваат по секоја цена, ако сакате чиста кожа. Сега знаеме дека храната не мора да предизвика појава на акни. Но некои видови храна имаат својства што можат да предизвикаат инфламација и избивање на мозолчиња. И целокупната диета игра улога во тоа како функционира нашето тело, особено кога станува збор за нашиот најголем орган – нашата кожа. Додека малку експерти веруваат дека диетата е примарна причина за појава на акни, ова се неколку индикатори кои можат да ви помогнат да утврдите дали вашата диета влијае на вашите акни несразмерно.

Како да планирате диета против акни

Водете дневник на исхрана. Бидејќи секој од нас различно реагира на она што го јадеме, следењето на вашата диета и акните неколку недели може да ви помогне да идентификувате дали одредена храна предизвикува појава на акни. Ако храната е сомнителна дека предизвикува акни, елиминирајте ја од вашата диета. Меѓутоа, ако се земе предвид дека мозолче или комедон започнува во порите неколку недели пред да се појави на вашата кожа, ќе треба да ја елиминирате сомнителната храна од вашиот план за исхрана на акни за 3-4 недели.

Обидете се да додадете омега-3 и витамин А

Веројатно сте слушнале за придобивките од додавање на омега-3 масни киселини. Или „здрави масти“ во вашата диета. Тоа е затоа што нивните антиинфламаторни својства даваат бројни здравствени придобивки. Иако малку се дебатира дека воспалението може да се појави како нуспроизвод на акни, се појавија неодамнешни докази кои ја поддржуваат улогата на воспалението во сите фази на развој на акните. Имајќи го ова предвид, корејски истражувачи во 2014 година спроведоа 10-недела студија. За тестирање на употреба на додатоци на омега-3 на учесници со благи до умерени акни и откриле значително намалување на лезии на акни. Омега-3 се основни масти кои телото не може да ги произведе природно. Можеме да ги добиеме само од храната што ја јадеме. Затоа, размислете да додадете храна како див лосос, авокадо, масло од ленено семе и ореви во вашата исхрана. За да ги добиете природните придобивки од омега-3.

Важно е да се направи разлика помеѓу омега-3 и омега-6 масните киселини. Додека и двете даваат одредени здравствени придобивки, истражувањата покажуваат дека, во просек, конзумираме премногу омега-6 во нашите диети во форма на растителни масла како сончоглед, соја и пченка. Со оглед на тоа што некои омега-6 масни киселини всушност можат да го промовираат воспалението, тие можат да ги негираат позитивните ефекти на омега-3. Така што задолжително е важно да одржувате правилна рамнотежа на овие две масни киселини во вашата диета.

Витаминот А, природен антиоксидант кој игра улога во функционалноста на клетките, се бори со токсините и слободните радикали. И го промовира нормалното одлепување на мртвите клетки на кожата од порите. Додадете храна богата со витамин А во вашата диета како сладок компир, морков, зеленчук со темни лисја, риба и тропско овошје.

Совет: Елиминирајте ги овие скриени предизвикувачи на акни

Исхраната со ниско ниво на јаглехидрати веќе на големо се користи во последните години благодарение на придобивките кои ги дава во слабеењето. Но, постои уште една причина за да го намалиме внесот на сложените јаглехидрати. Јаглехидратите кои се наоѓаат во храната богата со шекер, скроб или преработена храна го зголемуваат нивото на гликоза во крвта, што сигнализира на панкреасот да создаде повеќе хормон, инсулин. Премногу инсулин може да предизвика многу проблеми, меѓу нив зголемена склоност за акни.

Нашиот најдобар совет е да се фокусираме на одржување на целосен здрав животен стил, оној што го балансира и емоционалното и физичкото здравје, вежбањето и исхраната. Конзумирајте храна богата со омега-3 масни киселини и витамин А и без додадени хормони и антибиотици. Намалете го внесот на јод и храна богата со висок гликемиски индекс, како што се белите тестенини, оризот, лебот и слатките за да одржите контрола на вашето производство на шеќер во крвта и инсулин. И одлучете се за протеини со малку маснотии (пилешко, риба, посно говедско месо) и темно лиснат зеленчук. Колку повеќе можете да користите диета за контрола на акните, толку е помала веројатноста дека ќе се појават или повторат акните.

Протокол на третман

Комплексна Анализа на Кожа

Длабинска анализа на кожата со најсовремена опрема, овозможува индикација на одговарачки третман за Вашата кожа.

Индивидуален План за Третман

Креираме план за индивидуален третман кој се состои од различни модалитети на третман, од најнови протоколи базирани на наука, па се до природни препарати, засновани на нашето долгогодишно искуство.

Успешни Резултати

Преку редовни контроли, го следиме индивидуалниот напредок и користиме фотографии за да го споредиме напредокот од почетокот до завршувањето на активниот третман.

Повикајте не

Или контактирајте не преку email со контакт формата која следи

101 Foot Clinic

Грижете се за Вашата кожа. Таа е облека која ќе ја носите секој ден до крајот на Вашиот живот.

101 Skin Clinic